Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 02. dubna 2020 (12:28 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Erika - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Žeryk

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Mikroregion POBEČVÍ

Mikroregion Pobečví se rozkládá 4 km na severovýchod od města Přerova, na obou březích řeky Bečvy. Část mikroregionu je rovinatá část úrodné Hané, od východu chráněná výběžky Hostýnských vrchů. Druhá část je zvlněná a přechází zvolna k Moravské Bráně do Oderských vrchů, kde sousedí s vojenským prostorem Libavá. Celková plocha mikroregionu zabírá cca 8.130 ha. Průměrná nadmořská výška mikroregionu je 269 m n. mořem. Nejníže položeným místem je obec Prosenice s 219 m n.m. a nejvyšším pak osada Staměřice - místní část obce Dolní Újezd s 371 m n.m.

Mikroregion vznikl jako sdružení obcí dne 14.10. 1998, kdy byla podepsána zakladatelská smlouva. U jejího vzniku bylo 17 obcí. V roce 2001 jedna obec ze sdružení vystoupila a jedné obci bylo členství ukončeno pro neplnění povinností vyplývajících ze stanov. Koncem roku 2001 byla provedena transformace sdružení na svazek obcí s názvem MIKROREGION POBEČVÍ. Sídlem mikroregionu je obec Prosenice, která sice není největší z členských obcí, ale je takřka uprostřed mikroregionu. Je také významným místem z hlediska zaměstnanosti pro obyvatele ostatních obcí.

Mikroregion tvoří patnáct obcí s počtem cca 7.800 obyvatel.
Jsou to obce:
RADSLAVICE, PROSENICE, VESELÍČKO, DOLNÍ ÚJEZD, OSEK NAD BEČVOU, GRYMOV TUČÍN, OLDŘICHOV, LAZNÍKY, BUK, SOBÍŠKY SUŠICE, VÝKLEKY, LAZNÍČKY, RADVANICE, ZÁBEŠTNÍ LHOTA

Najdete jej uprostřed Moravy. Má výborné dopravní spojení s okolím. Prochází jím nejdůležitější moravské dopravní komunikace:
- Silnice č. 47 - Vyškov - Přerov - Ostrava, v její trase probíhá příprava na stavbu dálnice D 47
- Rychlostní silnice R 35 - Olomouc - Lipník
- Železniční trať - Ostrava - Přerov, který je významným uzlem pro další směry - Olomouc - Praha; Břeclav - Bratislava; Brno. V současné době je trať rekonstruována jako II. železniční koridor. Rekonstrukcí prošla i železniční stanice Prosenice a nově postavena byla stanice Osek nad Bečvou

Území mikroregionu je zajímavé také z hlediska turistiky. Prochází jím dálková cyklistická Jantarová stezka, ze které lze odbočit na další zajímavé trasy směrem k Oderským vrchům, nebo na opačné straně k Hostýnským vrchům. V bezprostředním sousedství se nachází hrad Helfštýn s dlouholetou tradicí setkání uměleckých kovářů "Hefaiston", o něco dále se nachází významné moravské náboženské poutní místo - sv. Hostýn. Krajina mikroregionu je velmi pestrá. Od rozsáhlých zemědělských lánů protékaných řekou Bečvou a řadou drobných potoků, až po kopcovitou část kde se střídají pole s plochami lesů, která tvoří předhůří oderských vrchů. Z obcí Dolní Újezd a Výkleky je možno se vydat k prameni řeky Odry, vzdálenému asi 5 km.

Mikroregion má od roku 1999 zpracován koncepční materiál s názvem "Strategie a konkrétní opatření hospodářského rozvoje mikroregionu Pobečví". Následně byly zpracovány projekty vycházející z tohoto materiálu, ale řešící již některé konkrétní problémy např. dopravní infrastruktury a vybavenosti v oblasti společenské, kulturní a sportovní. S realizací některých projektů již bylo započato.

V obcích mikroregionu Pobečví je v průběhu roku pořádána řada tradičních kulturních a společenských akcí. Pokud chcete některou z nich navštívit, bližší informace najdete na stránkách jednotlivých obcí.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.pobecvi.cz

Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 22.01.2004 v 10:00 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Aprílové počasí jsou časy i nečasy.
Aprílové počasí je nad ženu vrtkavější.
V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.
Na dubnové počasí je předem každá sázka ztracena.
Dubnové hřmění rozbíjí mrazy na mrazíky.
Bouřky v dubnu zvětšují mokré léto.
První bouřky se dostavují na křídlech jiřiček.
Přijde-li před Jiřím bouře, bude dlouho za kamny dobře.
Dokud není Jiří svatého, neboj se ty hada žádného.
Po svatém Jiří lezou hadi a štíři ze země a mají své právo.
 
dubna 1085: Vratislav II. obdržel v Mohuči za své služby Jindřichovi IV. královský titul, který však platil pouze pro jeho osobu.
dubna 1099: Bořivoj, bratr českého knížete, přijal s jeho svolením v Řezně od císaře Jindřicha IV. Čechy v léno.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz