Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Neděle 17. listopad 2019 (16:44 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Štír
Mahulena - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Bobeš
Den boje studentů za svobodu a demokracii

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Cykloturistický výlet - "Bohyně na Kopanicích"

MOTTO:

Cykloturistický výlet - "Bohyně na Kopanicích"
Civilizací jen málo dotčená krajina Moravských Kopanic vám nabídne překrásné výhledy na pestrou mozaiku drobných políček, sadů, remízků a bělokarpatských luk - s orchidejemi. Kraj moravských kopanic je plný pověr a čarodějnictví, ale také lidových písní a krásných výšivek. K tajemstvím patří poklady z dob zbojnických a také některé prameny, studánky a mořská oka, které nikdy nevysychají ...

Při toulkách Bílými Karpaty lze ještě dnes spatřit i původní sušárny na ovoce. To byla teplá a voňavá místa pro koštování výborné místní slivovice a besedy sousedů. Některé pověsti hovoří o tom, že právě zde se občas zastavily i bytosti nadpřirozené.

V několika chalupách zde ještě dodnes žijí bohyně (pro místní čarodějnice). Nejznámější z nich jsou bohyně ze Žítkové. Setkat se s nimi dnes ale není snadné.

"Je to malé hnízdečko ta Žítková, vlastně jsou to jen kopanice, ale široko daleko známé. Vždyť zde bydlejí ...bohyně jenž nejen umějí léčit, nýbrž i vynajíti ukradené, začarované a nevyzpytatelné věci. Dovedou vyrovnávati spory a sváry, po případě je ale též dovedou způsobit a rozdmýchati. Dovedou pomáhat milencům neb zamilovaným ve všech jejich tužbách. Zkrátka a dobře, ony dovedou vše, všecinko, ony objasní vše". J. Hofer (1912).

Porcelanit z lomu Bučník u Rasové je dokladem jedné z dávných geologických epizod. Před několika desítkami milionů let zde do hornin usazených v dávném moři -pískovců a jílovců pronikly z hlubin země žhavé horniny - andezity. Na jejich vzájemném kontaktu vzniklo velmi pestré mineralogické zrudnění a současně i velmi atraktivní šperkařská surovina - porcelanit. Obdobných nalezišť je jen několik v Evropě.


Popis cykloturistického výletu:
Bojkovice (č. 5056) - Komňa (žlutá) - Modrá voda (zelená) - Nový dvůr (č. 5056) - Troják (č. 46) - Vyškovec (č. 46) - St. Hrozenkov (č. 46) - Žítková - Bzová - Krhov - Bojkovice

Zajímavosti:
Bojkovice - zámek Nový Světlov (muzeum), kostel sv. Vavřince (17. stol.), koupání

Komňa - památník J.A.K., sklářská huť (exkurze), koupání, lom Modrá voda, zřícenina hradu Zuvačov, lom Bučník - porcelanit

Nový dvůr - zatopený lom Rasová

Mikulčin vrch - rekreační oblast, sjezdovky

Vyškovec - lidové stavitelství Kopanic, Pod Hribovňou - květnaté louky

Starý Hrozenkov -TIC, památky lidového stavitelství, koupání

Žítková - kopaničářská architektura, naučná stezka Moravské Kopanice, koupání


Mapy:
SHOCART, Uhersko-hradišťsko - Bílé Karpaty, Chřiby, cykloturistická mapa č. 39, 1:75 000

KČT, Vizovické vrchy, č. 93, 1:50 000 a KČT, Slovácko - Bílé Karpaty, č. 92, 1:50 000

Kartografie Praha, Hostýnské a Vizovické vrchy, č. 41, 1:100 000

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 25.02.2004 v 14:33 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

V listopadu hřímí - sedlák vesnou sní.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Listopadové hřmění pšenice ve zlato mění.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
Studený listopad - zelený leden.
Padá-li první sníh, novembris, když země nebude zmrzlá, velikou škodu osení učiní a je vyleží aneb osení se pod sněhem paří a hnije. Ale jestli padne sníh, když země nejprve zmrzne, jest osení užitečný, nebo ono bezpečně v teple pod sněhem ve zmrznuté zemi leží.
 
17.11.2001: Pokračování výročního zasedání IMF a Světové banky, jež bylo předloženo z Washingtonu do kanadské Ottawy. Skupina dvaceti zemí se vyslovila proti přijetí tvrdých opatření namířených proti financování teroristických organizací. Fond poopravil svoji říjnovou předpověď pro světovou ekonomiku, a to ze 2,6 na 2,4 procenta.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz