Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Neděle 17. listopad 2019 (15:35 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Štír
Mahulena - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Bobeš
Den boje studentů za svobodu a demokracii

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Cykloturistický výlet - Tajemná Hrčava

Cykloturistický výlet - "Tajemná Hrčava - nejvýchodnější obec ČR"

V nejvýchodnějším cípu naší republiky se nachází malá vesnička jménem Hrčava. Vznikla někdy v 15. století a během staletí se měnila i její příslušnost k tomu či onomu státu. Nejen že je nejvýchodnější obcí České republiky, ale nachází se zároveň asi kilometr od Trojmezí, tj. místa, kde se setkávají hranice tří států. V tomto případě České republiky, Polska a Slovenska. Stojí zde Lípa přátelství, zasazená ochránci přírody zmíněných států na znamení dobrých sousedských vztahů.

Další zajímavostí je, že Hrčava je nejvzdálenější obcí od Prahy. Vzdušnou čarou je to 322 km. Můžete tu získat diplom s osvědčením o návštěvě. Stojí zde také krásný dřevěný kostelík, kde se konají cyrilometodějské poutě.

Hrčava se nachází v malebné a rázovité oblasti se zcela výjimečnou lidovou architekturou, nářečím, folklórními tradicemi a zvyky. Vede sem pouze jedna silnička a obyvatelé byli odedávna víceméně soběstační. Jazyk se vyvíjí samostatně, zvyky zůstávají a tak můžete mít při návštěvě pocit, že jste se ocitli tak trochu v jiné zemi. Zavítejte do zdejšího kulturního centra - roubené hospůdky a přeneste se o 100 let zpátky, kdy praděd dudák Pavel Zogata radil svým potomkům v závěti: "Podživče še džečičky, jo vom dom tři přikozaňa. Pjirvši - něsluž panu věrně. Drugi - něbyj barzo dobrym. Třeči - nězvěřuj še ani svoji babě; dyž co robiš a vidzum to štyře oči, možeš - ale dy to vidži pjunte, choč byš z tego mjol sto čišic, něch to!" Pokud této "češtině" nerozumíte, nezbývá než se do Hrčavy vypravit.

Dominantu kraje tvoří hora Gírová, z níž je impozantní pohled do kraje. Pod vrcholem stojí turistická chata. Ve spolupráci s cyklistickým oddílem zde poslední červencovou sobotu pořádají akci "Gír-men". Jde o cyklistický závod s jednoduchými pravidly: kdo vyjede až na vrchol, vyhrává. Můžete si vyzkoušet, jak vysoko se dostanete se svým kolem vy. Chatař vám rád podá podrobnější informace.

Popis cykloturistického výletu:
Mosty u Jablunkova - hraniční přechod se SR - (odbočka na Gírovou po zelené) - Hrčava (žlutá pak zelená) - Bukovec - Jablunkov

Zajímavosti:
Mosty u Jablunkova - zbytky opevnění Šance, Vřesová stráň

Hrčava - nejvýchodnější obec ČR, dřevěný kostel sv. Cyrila Metoděje, roubená hospoda, Trojmezí, Lípa přátelství, Lurdská lesní jeskyně s pramenem

Bukovec - roubené domy tzv. kurloky, malé regionální muzeum v polské škole, valy Šance nad obcí, rašelinná louka zv. Bukovec se vstavači, hraniční přechod do Polska

Písek - nový kostel z r. 1995, termální prameny

Jablunkov - Mariánské náměstí s kašnou, arboretum, koupání

Mapy:
SHOCART, Těšínské Slezsko, cykloturistická mapa č. 45, 1:75 000

SHOCART, Moravskoslezské Beskydy, cykloturistická mapa č. 154, 1:75 000

SHOCART, Moravskoslezské Beskydy, turistická mapa č. 69, 1:50 000

KČT, Slezské Beskydy a Jablunkovsko, č. 97, 1:50 000

Kartografie Praha, Beskydy, č. 42, 1:100 000

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 12.02.2010 v 10:58 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

V listopadu hřímí - sedlák vesnou sní.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Listopadové hřmění pšenice ve zlato mění.
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
Studený listopad - zelený leden.
Padá-li první sníh, novembris, když země nebude zmrzlá, velikou škodu osení učiní a je vyleží aneb osení se pod sněhem paří a hnije. Ale jestli padne sníh, když země nejprve zmrzne, jest osení užitečný, nebo ono bezpečně v teple pod sněhem ve zmrznuté zemi leží.
 
17.11.2001: Pokračování výročního zasedání IMF a Světové banky, jež bylo předloženo z Washingtonu do kanadské Ottawy. Skupina dvaceti zemí se vyslovila proti přijetí tvrdých opatření namířených proti financování teroristických organizací. Fond poopravil svoji říjnovou předpověď pro světovou ekonomiku, a to ze 2,6 na 2,4 procenta.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz