Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Sobota 06. června 2020 (18:29 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Norbert - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Snupy

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Cykloturistický výlet - Posvátná hora Radhošť

Cykloturistický výlet - "Posvátná hora Radhošť"

Radhošť je hora, kterou těžko s nějakou na pohled zaměníte. Není nejvyšší v okolí, na vrcholku stojí kaple a do dálky je vidět její charakteristický tvar. Hrála v historii důležitou roli. Je opředena pověstmi, na kterých je jistě něco pravdy. I k původu jejího názvu se jich několik váže.

Hovoří většinou o dávných dobách, kdy Moravu obývali staří Slované. Lidé si tehdy postavili zlatou sochu svého boha Radgosta na Radhošti. Radgost byl pohanský bůh války, vítězství, slunce a hojnosti. Dvakrát do roka se u sochy lidé scházeli, oslavovali svého boha a obětovali mu. Podle stavu vody v rohu, který třímal Radgost v levé ruce pak předpovídali, zda bude rok úrodný nebo nastane bída. Zlatá socha tu už nestojí. Je prý zakopána hluboko v zemi nebo stojí v podzemním chrámu v nitru Radhoště. Celá hora je totiž protkána podzemními chodbami a jeskyněmi. Nemálo pověstí se vztahuje k jejich bájnému bohatství. V podzemí se nalézá ohromné množství zlatých pokladů a stříbrných střechýlů. Ale pozor! Nebezpeční strážci dbají na jejich bezpečnost. Jenom černokněžníci a jiné nečisté bytosti k nim mají přístup.

K labyrintu v Radhošti se také vtahuje jiná pověst o původu jména hory. Kdysi dávno trpěl kraj nájezdy loupeživých kmenů. Do boje proti nim vytáhl slovanský kníže Radgost. V jeskyních ukryl své vojsko a v pravou chvíli na nepřítele vyrazil. Zahnal vetřelce a od té doby byl v kraji klid. Lid nezapomněl a když kníže zemřel, pohřbili jej v hoře a pojmenovali ji po svém zachránci.

Ať to bylo tak či tak, hora se stala pro Slovany posvátnou a její slávu dodnes připomíná socha Radegasta na cestě z Radhoště na Pustevny.

Popis cykloturistického výletu:
Rožnov pod Radhoštěm (č. 46) - Pod Radhoštěm (zelená) - Radhošť (modrá) - Pustevny (silnice pak č. 46) - Martiňák (zelená) - Horní Bečva - Prostřední Bečva - Hutisko-Solanec - Vigantice - Rožnov p/R.

Zajímavosti:
Rožnov p/R - TIC, Valašské muzeum v přírodě, Valašský Slavín

Radhošť - kultovní hora Slovanů s nádhernými rozhledy, kaple sv. Cyrila a Metoděje s areálem, přírodní rezervace Radhošť, socha Radegasta směrem na Pustevny

Pustevny - areál roubených budov podle arch. D. Jurkoviče

Martiňák - křižovatka turistických cest, turistická chata

Horní Bečva - TIC, vodní nádrž k rekreačním účelům

Hutisko-Solanec - kostel sv. Josefa, fojtství z r. 1785 upravené na stylovou restauraci, koupání

Vigantice - letní koupaliště

Mapy:
SHOCART, Moravskoslezské Beskydy, cykloturistická mapa č.15 4, 1:75 000

SHOCART, Moravskoslezské Beskydy, turistická mapa č. 69, 1:50 000

KČT, Moravskoslezské Beskydy, č. 96, 1:50 000

Kartografie Praha, Beskydy, č. 42, 1:100 000

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 12.02.2010 v 10:57 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

O svatém Norbertu chladna jdou ke čmertu.
O svatém Norbertu chladna jdou ke čmertu.
 
6.6.2001: Prezident Havel vetoval zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz