Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Středa 03. června 2020 (12:20 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Tamara - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Freed

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Jednodenní autokarový výlet do Lašské Brány Beskyd

Lašská brána Beskyd - tři města a jedna obec - Kopřivnice, Příbor, Štramberk a Hukvaldy. Na své si v těchto místech přijde každý, kdo se zajímá o stopy tajemné minulosti, krásnou přírodu, ať už živou či neživou, technické zajímavosti, sport, turistiku, folklor a v neposlední řadě o výtvarné umění.

Projeďte se s námi do valašského městečka Štramberka s křivolakými uličkami a jedinečnou lidovou architekturou, s legendární jeskyní Šipkou s pozůstatky pravěkého osídlení, která inspirovala kopřivnického malíře Zdeňka Buriana k vydání světově proslulých publikací o pravěku, a jehož obrazy můžete shlédnout ve zdejším muzeu. Ochutnejte s námi zdejší specialitu Štramberské uši,ke kterým se váže tajemná legenda o Tatarech. Milovníky automobilové historie nadchne kopřivnické muzeum Tatra, jehož snad největší chloubou je výjimečný vůz Präsident -1. vůz za Rakousko-Uherska a současně první automobil v českých zemích. Podíváme se také do města Příbora, rodiště zakladatele psychoanalýzy, a do obce Hukvaldy - brány malebného předhůří Beskyd, která se pyšní největší zříceninou gotického hradu u nás a kde také zakončíme náš celodenní výlet.


Jak se dostat do Lašské brány Beskyd z Bystřice pod Hostýnem automobilem

Bystřice p. H. - Štramberk
Z Bystřice pod Hostýnem jedeme po silnici č. 150 (Meziříčská)do Valašského Meziříčí. Projedeme kolem vlakového nádraží a supermarketu Kaufland a na kruhovém objezdu se dáme doleva. Na dalším kruhovém objezdu odbočíme vpravo směr Hodslavice (silnice č. 57). Projedeme obcí Hodslavice a na křižovatce odbočíme vpravo na Mořkov (silnice č. 483). Na další křižovatce (v Mořkově) odbočíme doleva a pokračujeme po hlavní cestě směr Kopřivnice. Projedeme obcí Ženklava (stále po hlavní) až do Štramberku, kde na křižovatce odbočíme doleva nahoru k parkovišti u Národního sadu.

Štramberk - Kopřivnice
Ze Štramberka sjedeme zpět ke křižovatce, kde odbočíme doleva a po ulici Záhumenní se dostaneme do Kopřivnice. U supermarketu Albert je parkoviště.

Kopřivnice - Příbor
Od obchodního domu Albert se dáme doprava na kruhový objezd a rovně pokračujeme ke křižovatce, kde odbočíme doleva na Příbor.

Příbor - Hukvaldy
Z Příbora pokračujeme po silnici č. 48 směr Frýdek-Místek. V Rychalticích odbočíme vpravo dolů a ihned zase vlevo a pokračujeme až na Hukvaldy.

Zpáteční cesta
Nejvhodnější zpáteční cesta je z Hukvald zpět do Rychaltic, odtud se opět napojit na silnici č. 48 směr Nový Jičín - Hranice. Pokračujeme stále rovně po silnici 47 (E462). V Hranicích projedeme kolem výrobního závodu Philips a na kruhovém objezdu odbočíme vlevo na Teplice nad Bečvou a následně Opatovice. Pokračujeme po silnici č. 438 do Bystřice pod Hostýnem.


Popis výletu:

Štramberk
Po příjezdu na parkoviště se vydáme do Národního Sadu. Naučná stezka nás zavede k jeskyni Šipka a provede celým Národním sadem. Odtud se vydáme kolem restaurace Prosek a hotelu Gong, kde si později dáme oběd, po malebné ulici Zauličí směrem k náměstí. Cestou si povšimneme roubených chaloupek z 18. a 19. století, z nichž převážná většina tvoří městskou památkovou rezervaci. Stoupáme na náměstí kolem muzea Zdeňka Buriana(možnost prohlídky pro zájemce). Po pravé straně se v pozdně barokním šenkovním domě nachází vlastivědné muzeum. Zde si prohlédneme paleontologické sbírky - zkameněliny z Kotouče, archeologické nálezy z jeskyně Šipky. Vedle muzea se zastavíme u kostela sv. Jana Nepomuckého. Od kostela se vydáme vlevo nahoru kolem penzionu Stará škola na Trúbu. Po prohlídce zříceniny hradu sejdeme po příkrých schodem dolů na náměstí. Procházíme kolem tzv. Staré Věže, kde se v létě hrají historické hry a koncerty. Na náměstí si dáme rozchod. Zájemci si mohou zajít do muzea Zdeňka Buriana, zakoupit si místní specialitu Štramberské uši a jiné čerstvé pečivo v Jaroňkově pekárně. Z náměstí se k hotelu Gong vracíme stejnou cestou po ulici Zauličí, kde máme možnost zakoupit si suvenýry v galerii Hrček a jiných obchůdcích. Po obědě se z hotelu Gong vrátíme na parkoviště a odtud se vydáme do města automobilů - Kopřivnice.

Více informací o městě se dovíte ZDE.


Kopřivnice
Od parkoviště u hotelu Tatra půjdeme kolem obchodního domu Albert přímo k Technickému muzeu. Před ním si můžeme povšimnout historického vlaku,tzv. Slovenské strely. Po prohlídce muzea se vracíme k parkovišti a jedeme do města Příbora.

Více informací o městě se dovíte ZDE.


Příbor
Z parkoviště se vydáme doprava k muzeu Sigmunda Freuda. Po prohlídce muzea se podíváme na náměstí Sigmunda Freuda. Poté se vydáme na Hukvaldy, kde zakončíme dnešní výlet.

Více informací o městě se dovíte ZDE.


Hukvaldy
Od parkoviště dojdeme přes náměstí k bráně obory. Zahneme vpravo a po chvíli chůze přicházíme na rozcestí. Pokračujeme mírným stoupáním rovně až k soše Lišky Bystroušky. Odtud se dáme cestou vlevo a dojdeme až k hradu Hukvaldy. Po prohlídce hradu se vrátíme zpět k náměstí stejnou cestou. Náš výlet zakončíme v restauraci " Pod Hradem", kde si dáme večeři a posedíme u cimbálové muziky, která zde vystupuje každý pátek.

Více informací o obci se dovíte ZDE.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Markéta Polášková (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 11.05.2004 v 11:04 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

V červnu-li víc sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína
Medardova kápě - čtyřicet dní kape.
Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá.
Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.
Chladný květen, červen vlažný - je pro sýpky, sudy blažný.
Červen studený - sedlák krčí rameny.
Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.
Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začne kositi.
Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.
Pláče-li červen a neoschne žitko, v zajících, koroptvích budem mít řídko.
 
června 880: Papež Jan VIII. zřídil na Moravě arcidiecézi a do jejího čela postavil Metoděje.
června 1044: Jindřich III. při dalším vojenském težení do uherského království.
června 1046: Schůzka Břetislava s polským Kazimírem a pomořanským Zemožilem na Jindřichově dvoře v Merseburku.
června 1068: Spor knížete Vratislava s moravskými údělnýmiknížatyo volbu nového pražského biskupa po smrti Šebíře.
června 1075: Češi vedením Vladímíra II. se účastnili výpravy Jindřicha IV. proti vzbouřivším se Sasům.
června 1130: Pokus některých šlechticů o zavržení českého knížete a současně o osvobození syna Břetislava II.
června 1156: Smlouva mezi Fridrichem I. Barbarossou a Vladislavem II. zavazovala českého knížete za slib dědičného královského titulu.
června 1178: Kníže Soběslav II. zahnán na útěk do Čech při rakouském vpádu na Moravu.
června 1193: Přemysl I. pro účast na spiknutí byl císařem Jindřichem IV. sesazen z českého trůnu.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz