Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Sobota 06. června 2020 (18:31 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Norbert - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Snupy

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Na kole netradičně na Tesák

Lázně - Bystřice pod Hostýnem (1 km) - Chvalčov (3 km) - Rajnochovice-Rosošné (13 km) - Tesák (5,2 km) - Smrdutá (2,2 km) - Bystřice pod Hostýnem-Lázně (8 km)

Obtížnost: středně těžká
Sjízdnost: trekking, mountain bike
Délka: 33 km
Značení: dopravní, pásové

Popis trasy
Náš výlet začneme v Zahájeném (1) u železničního mostu přes silnici směrem na Chvalčov (2). Proti proudu řeky Bystřičky přijedeme až ke garážím u bývalého chvalčovského JZD, kde odbočíme doleva, a projedeme kolem nové pily (napojíme se na cyklotrasu č. 5037). Mezi poli přijedeme k loukovské vojenské posádce. Kaštanovou alejí projedeme kolem hájenky loukovského polesí a po asfaltové lesní cestě stoupáme směrem k masívu Javorníka. Na chvíli se k nám připojí zelená turistická značka, ale my se stále držíme lesní cesty, která nás přivede až na rozcestí u "kamenného domku". Odtud pojedeme vlevo dolů z kopce a přijedeme po ní až na lesní palouk zakončený silničním zátarasem. Za ním odbočíme doprava na lesní cestu a asi po 30 až 50 metrech uvidíme násep bývalé železniční tratě. Po náspu se vydáme do lesa a tato cesta nás zavede až do Rajnochovic (3)k hostinci "Ve Dvoře". Násep je zpočátku rozbitý, ale druhá polovina cesty je již velmi pěkná. Po občerstvení v hostinci se vydáme doprava kolem malého rybníčku do údolí Rosošné. Asfaltová cesta nás zavede ke kamenné chatě u bývalých milířů. Tady odbočíme do lesa, abychom kolem pramene Fons Teodori (4) zakončili svůj výlet příjezdem na Tesák (5).

Cesta z Tesáku do Bystřice se dá absolvovat několika způsoby, z nichž nejrychlejší je ta po státní silnici a nejkrásnější je po turistických značkách přes Smrdutou (viz. poznámka č. 6) a Janče. Celý okruh měří asi 33 kilometrů.

Popis památek

Park Zahájené (1) - městský park Zahájené je velmi starý a svou rozlohou 9ha tvoří největší část ucelené zeleně ve městě. V areálu je dětský koutek, koupaliště, hřiště minigolfu a zahradní restaurace. Rybníček vznikl před 1. světovou válkou a upraven byl v letech 1971 - 72. S parkem sousedí i sportovní areál s fotbalovým stadionem a tenisovými kurty. Ondruškova alej v Zahájeném vede od Památníku Osvobození půdy k silnici na Chvalčov.

Chvalčov (2) - obec vznikla sloučením obcí Chvalčov a Chvalčova Lhota v roce 1951. Na území obce je několik přírodních rezervací, značené turistické trasy, rekreační střediska a v zimě možnost využití lyžařských areálů. Druhá SOS vesnička v ČR.
Pamětihodnosti: Malá bazilika Nanebevzetí panny Marie z 1. poloviny 17. století, hora Svatý Hostýn na území obce Chvalčov, kaple zasvěcená Sv. Cyrilu a Metodějovi. Z historických památek je zde zřícenina hradu Obřany a na sv. Hostýně křížová cesta navržená arch. Dušanem Jurkovičem.
Ubytování a stravování: Hotel Říka, tel.: 573-381-163

Rajnochovice (3) - Rajnochovicko patří mezi nejkrásnější oblasti Hostýnské vrchoviny, leží v údolí říčky Juhyně. Dodnes zde najdeme vzácnou karpatskou květenu. Vyskytuje se zde rovněž naleziště vzácné hrnčířské hlíny, z níž se vyráběla i rajnochovická keramika. Dnes jsou Rajnochovice vyhledávaným rekreačním místem a zdejší fara se stala střediskem křesťanské mládeže.
Stravování: Hostinec Ve Dvoře - Rajnochovice, tel.: 573 391 286.

Fons Theodori (4) - Kamenná studánka, jejíž pramen se těší dobré pověsti díky dobré pitné vodě. Svému vzniku vděčí tato studánka události z roku 1894 : "V roce 1894 byl hlášen příjezd olomouckého biskupa Dr. Theodora Kohna do Rajnochovic. Byly konány přípravy na uvítání. Rajnochovice se shromáždily před lesním úřadem. V kostele se arcibiskup nezastavil, kočár jel do lesa k pralesu u klauzy, v níž se shromažďovaly jarní vody pro plavení dřeva. Přineseného oběda se ani nedotkl, ale snědl na místě v ohni upečené brambory. Pak se napil ze studánky, která byla upravena jako malá kaplička s nápisem "Fons Theodori" a letopočtem MCM". Zhotovil ji František Hasal.

Tesák (5) - nejlépe zachovaný zbytek jedlobukového pralesa s převahou jedle, starý asi 170 let. Zimní středisko Tesák je nejvýše položené a největší lyžařské středisko Hostýnských vrchů, s nadmořskou výškou sjezdovek až 750 m n.m. Je také zároveň ideálním nástupním místem na hřebenové cesty.
Ubytování a stravování: Chata Čerňava - Tesák, tel.: 573 379 864, Restaurace Tesák, tel.: 573 379 305, Chata Pod Tesákem, tel.: 573 379 306.

Smrdutá (6) - Tato přírodní rezervace se nachází v centrální části Hostýnských vrchů a na stejnojmenném vrcholu Smrdutá (580-750 m), asi 1,5 km západně od rekreačního střediska na Tesáku. Nacházejí se zde geomorfologicky význačné útvary - pískovcová skaliska s puklinovými pseudokrasovými jeskyněmi.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 13.05.2004 v 09:19 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

O svatém Norbertu chladna jdou ke čmertu.
O svatém Norbertu chladna jdou ke čmertu.
 
6.6.2001: Prezident Havel vetoval zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz