Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 02. dubna 2020 (11:02 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Erika - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Žeryk

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Mikroregion BOSKOVICKO

Od Svitavy na Paprč krajem sedmizubého hřebene


Mikroregion Boskovicko zaujímá východní část regionu Boskovicka, sousedí s prostějovským okresem. Boskovice jsou přístupné z Brna a od Svitav po silnici č. 43, tu u Boskovic kříží západovýchodní tah z Prostějova do Žďáru nad Sázavou - silnice č. 19 a 150.

Centrem mikroregionu je město Boskovice, město sedmizubého hřebene, deváté největší město jižní Moravy; prastaré správní středisko, město škol, výrobních podniků a kulturních tradic.

Obce mikroregionu leží v podhůří, ale i na kopcích Drahanské vrchoviny, některé dokonce v Boskovické brázdě. Výšková rozmanitost je proto velmi zajímavá - od 300 metrů n.m. na toku řeky Svitavy až po nejvyšší vrcholy Drahanské vrchoviny přesahující 700 m.n.m.

Mikroregion tvoří 14 obcí: Benešov, Chrudichromy, Knínice, Kořenec, Lhota Rapotina, Ludíkov, Okrouhlá, Sudice, Suchý, Újezd u Boskovic, Valchov, Velenov, Vážany, Žďárná a město Boskovice. Celková rozloha mikroregionu je 130 km2; žije zde přes 17 tisíc obyvatel.

Příroda


K nejcharakterističtějším rysům krajiny Boskovicka patří její rozmanitost. Na jedné straně nivy řeky Svitavy a úrodná Boskovická brázda, na druhé zase obce ležící pod vrcholy nejvyšších kopců Drahanské vrchoviny, které tvoří přírodní park Řehořkovo Kořenecko. Ten má rozlohu 24 km2 a vyhlášen byl v roce 2000. Územím mikroregionu od Boskovic až na Benešov vede regionální biokoridor.

Kořenec - PP Horní Bělá - Ze zvláště chráněných území mikroregionu Boskovicko je možné jmenovat horní tok řeky Bělé, která napájí Vodní nádrž Boskovice.

Benešov - PR Pavlovské mokřady; PR Prameniště Bělá.

Boskovice - PR Vratíkov je jedním z nejsevernějších výběžků Moravského krasu, jeskyně nejsou přístupné. PP Lebeďák je stráň se suchomilným společenstvem. PP Bačov je významné naleziště zkamenělin. Z významných krajinných prvků mikroregionu Boskovicko je možné jmenovat Hodišku, Bačovské stránky a U Otylky. Zajímavými místy jsou dále Arboretum Šmelcovna, Zámecký park Boskovice či Hradský hřbet s bukovými porosty na Hradském kopci. Okolím Boskovic vedou tři naučné stezky zdraví v délce 7,8, 6,2 a 3,6 km.

PP - přírodní park; PR - přírodní rezervace; VKP - významný krajinný prvek

Zajímavosti


Benešov - Leží poblíž vrcholů Drahanské vrchoviny. Poblíž obce stojí radiolokátor Skalky, který monitoruje počasí v republice. Kostel Povýšení sv. Kříže, naučná stezka odbojářských tradic.

Boskovice - Integrují Vratíkov (Vratíkovský kras), Bačov (naleziště zkamenělin), Mladkov (u řeky Svitavy) a Hrádkov. Boskovice jsou členem Národní sítě zdravých měst; zdejší mateřské centrum uděluje Řády dětského úsměvu zařízením vstřícným k dětem.Bližší informace viz tištěná osmidílná řada Boskovice-město sedmizubého hřebene.

Chrudichromy - Rozprostírají se na úpatí kopce Habří (441 m) nad nivou řeky Svitavy. Nejstarší historická zpráva pochází z roku 1349.

Knínice - Leží v Boskovické brázdě, kostel sv. Marka, dřevěná zvonice z 19. stol., raně barokní kaple sv. Floriána, roubenky.

Kořenec- Leží poblíž jednoho z nejvyšších vrcholů Drahanské vrchoviny - Paprče (721 m.n.m.). Je zde větrný mlýn se zachovalými mechanismy (příležitostně přístupný), Muzeum lidových tradic s pamětní deskou Jiřímu Pelikánovi, lidová architektura, golfové hřiště.

Lhota Rapotina - Leží na řece Svitavě. Kostel sv. Vavřince z roku 1717 patří k nejmenším kostelům v Evropě. Jeden z nejstarších mlýnů na Moravě na papír je doložen v roce 1670.

Okrouhlá - Byla založena v roce 1447 jako typická okrouhlice, dnes leží poblíž původního místa. Z Kudlinky (630 m.n.m.) nejlepší výhledy na Boskovickou brázdu.

Sudice - Leží v Boskovické brázdě. Poblíž je dvůr Pastvisko, broková střelnice, rybníky.

Suchý - Malá obec poblíž nejvyšších vrcholů Drahanské vrchoviny - Skalek (735 m.n.m.) vyhledávaná rekreační oblast s rybníkem; naučná stezka odbojářských tradic.


Újezd u Boskovic - Leží na náhorní plošině (536 m.n.m.) s unikátními výhledy na sever a západ, chatová oblast, koupaliště.

Valchov - V roce 2003 postavili novou kapli sv. Petra a Pavla.

Velenov - Podle pověsti zde žil ptáčník Velen, který získal šlechtický titul a postavil boskovický hrad. Obcí vede turistická cesta (8 km) z Boskovic na Suchý.

Vážany - Leží na úbočích Boskovické brázdy, raně barokní kostel Zvěstování P. Marie s unikátní střechou krytou břidlicí. ŽďárnáPozdně barokní kostel sv. Bartoloměje z roku 1759, ze stejné doby tzv. zámeček, naučná stezka odbojářských tradic. Křižovatka turistických cest.

Významné osobnosti


František Loubal (1893 Chrudichromy-1950) - literární publicista, spisovatel.

Josef Sekanina (1901 Knínice-1986) - mineralog, působil na MU v Brně

Bruno Zwicker (1907 Knínice-1944 Osvětim) - sociolog.

František Řehořek (1890-1982) - malíř, žil v Kořenci.

Josef Koudelka (1938 Valchov) - fotograf.

Volný čas


SPORTOVNÍ ZAŘÍZENÍ
Boskovice - krytý bazén, sauna, balneo, skatepark, sportovní hala, Modrá věž: bowling, squash, fitness, wellness služby, Červená zahrada: koupaliště, dvě fotbalová hřiště, kuželky, tenis, volejbal, zimní stadion

Kořenec - golf

Benešov - minigolf, koně, rybolov, fitness, kemp

Knínice - tenis

Suchý - rekreační areál s rybníkem (5 ha), tobogan, kemp

Újezd - koupaliště

Okrouhlá - kuželky

KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ
Boskovice - Galerie Otakara Kubína, Muzeum Boskovicka (dislokované expozice Židovské město v Boskovicích a Muzeum zemědělských strojů), kino, letní kino, diskotéky, westernové městečko, hvězdárna

Kořenec - Muzeum lidových tradic.

Akce


Sraz velorexů - Tradiční prvomájový sraz majitelů vozítek značky velorex v Boskovicích.

Městské historické slavnosti v Boskovicích (červen).

Kořenecké slavnosti - Folklórní slavnosti oblasti Drahanské vrchoviny (červen).

Boskovice - Multižánrový festival pro židovskou čtvrť vznikl v roce 1993 (červenec).

Pohár Drahanské vrchoviny - Šestidílný závod pro veřejnost na horských kolech (červenec až září).

Okrouhlecký tuplák Soutěž v rychlosti vypití tupláku piva založená v roce 2000 (srpen).

Hradhouse - Největší festival taneční scény na Moravě (srpen).

Show Malá Haná - Svátek modelářů letadel řízených rádiem (srpen).

Polévka pro chudé a bohaté - Tradiční charitativní akce konaná o štědrodenním poledni na Masarykově náměstí (štědrý den).

Vánoční jarmark na Masarykově náměstí.

Poutě - Boskovice, Knínice, Kořenec, Újezd, Lhota Rapotina, Valchov, Žďárná, Benešov.

V řadě obcí okolí Boskovic jsou dodnes udržovány lidové tradice - stavění a kácení máje, pálení čarodějnic, Mikulášské obchůzky, ostatky (Okrouhlá).

LOKALIZACE


Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Michaela Dvořáčková (Městské informační středisko Boskovice) org. 130, 08.02.2005 v 12:17 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Aprílové počasí jsou časy i nečasy.
Aprílové počasí je nad ženu vrtkavější.
V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.
Na dubnové počasí je předem každá sázka ztracena.
Dubnové hřmění rozbíjí mrazy na mrazíky.
Bouřky v dubnu zvětšují mokré léto.
První bouřky se dostavují na křídlech jiřiček.
Přijde-li před Jiřím bouře, bude dlouho za kamny dobře.
Dokud není Jiří svatého, neboj se ty hada žádného.
Po svatém Jiří lezou hadi a štíři ze země a mají své právo.
 
dubna 1085: Vratislav II. obdržel v Mohuči za své služby Jindřichovi IV. královský titul, který však platil pouze pro jeho osobu.
dubna 1099: Bořivoj, bratr českého knížete, přijal s jeho svolením v Řezně od císaře Jindřicha IV. Čechy v léno.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz